Kto by nie chciał mieć hollywoodzkiego uśmiechu? Jednak spośród tylu możliwości wybielania zębów, która opcja będzie najskuteczniejsza?
Kolor zębów zależy od nakładających się na siebie trzech składowych: szkliwa, zębiny i miazgi. Barwa zębów stałych może być od szaroniebieskiej po żółtobrunatną i w dużej mierze zależy od stopnia i rodzaju uwapnienia szkliwa, a także od grubości i gęstości szkliwa oraz zębiny. Ponadto w uzębieniu stałym wyróżnia się trzy kolorystyczne obszary zęba:
- Przyszyjkowy – najbardziej żółty – prześwieca żółta zębina;
- Środkowy;
- Przezierny brzeg sieczny.
Również poszczególne grupy zębowe różnią się między sobą kolorem, np. kły są bardziej żółte niż zęby sieczne. Wraz z wiekiem zęby stają się ciemniejsze, a to za sprawą odkładania się zębiny, powodując wzrost jej gęstości.
Oprócz naturalnych predyspozycji, zęby są narażone na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które także mają wpływ na ich barwę.
Przebarwienia miejscowe endogenne mogą być spowodowane:
- Urazami zębów;
- Leczeniem endodontycznym;
- Próchnicą;
- Patologicznym ścieraniem zębów, itp.
Przyczyną przebarwień miejscowych egzogennych są:
- Barwniki z pożywienia (np. jagody, czarna porzeczka);
- Używki (kawa, herbata, czerwone wino, tytoń);
- Płukanki antyseptyczne (chlorheksydyna, nadmanganiam potasu).
Ogólnoustrojowe endogenne przyczyny przebarwień:
- Przedawkowanie antybiotyków z grupy tetracyklin;
- Przedawkowanie fluoru;
- Niektóre choroby ogólnoustrojowe.
Do wybielania zębów dostępnych jest dzisiaj na ryku wiele produktów. Wyróżnia się trzy metody:
-
- wybielanie domowe metodą nakładkowego wybielania zębów;
- wybielanie bez nadzoru lekarza preparatami dostępnymi w sprzedaży;
- wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym.
Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym wykonuje się tzw. metodą termokatalityczną. Stosuje się preparaty nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru oraz źródła ciepła i światła, do przyspieszenia reakcji, tj. lampy emitującej niebieskie światło. Przed zabiegiem pacjent powinien mieć przeprowadzoną dokładną higienizację jamy ustnej oraz zostać poinformowanym o zaleceniach przed i po wybielaniu. Zabieg przeprowadza się po założeniu koferdamu i posmarowaniu dziąseł odpowiednim preparatem ochronnym. Osusza się powierzchnię zębów, a następnie nakłada środek wybielający. W ciągu kolejnych 20-30 minut naświetla się, cały czas wilgotne od środka wybielającego, powierzchnie zębów. Po zakończeniu usuwa się środek wybielający, płucze ciepłą wodą, a na koniec usuwa koferdam. Efekty są widoczne od razu, a w razie konieczności procedurę można powtórzyć w odstępnie 7 dni, nawet 3-krotnie.
W naszej klinice zabieg wybielania zębów przeprowadzany jest profesjonalną metodą przez wykwalifikowany personel, z użyciem najlepszego sprzętu i materiałów.
Więcej informacji na: wybielanie zębów