Diastema – oryginalne uzębienie czy szpecący problem?
Przerwa pomiędzy górnymi jedynkami, inaczej diastema, to dla jednych modne wyróżnienie, które zdobi uśmiech gwiazd, takich jak: Madonna, Vanessa Paradis, Brigitte Bardot czy Kate Moss. Dla innych, to szpecąca szczelina, która wymaga korekty. Jak tego dokona
? Jak powstaje diastema? Czy jej wypełnienie jest w pełni możliwe?
Dlaczego mam diastemę?
Pojawienie się diastemy zależy od wielu czynników. Może ona być rezultatem hipodoncji, czyli zbyt małej ilości zębów w jamie ustnej bądź braku siekaczy bocznych. Równie często przerwa występuje jeżeli dodatkowy ząb jest nieprawidłowo ułożony pomiędzy siekaczami szczęki i żuchwy. Diastema może być konsekwencją przerostu wędzidełka wargi. Przyczyny są bardzo różnorodne.
Rodzaje diastemy
W zależności od sposobu ustawienia siekaczy względem siebie wyróżniamy kilka rodzajów diastemy. Mówimy o równoległej, gdy zęby są ustawione równolegle. Wyróżniamy diastemę zbieżną, gdy zęby są skierowane do siebie i rozbieżną, gdy zęby się od siebie oddalają. Sposób leczenia przerwy w uzębieniu jest uzależniony głównie od jej rodzaju, dlatego diagnostyka odgrywa kluczowa rolę w leczeniu stomatologicznym.
Zaleta czy kłopot?
Istnieje duża grupa osób, które wcale nie chcą pozbyć się diastemy, uważając ją za silny atut i cechę wyróżniającą z tłumu. Pomimo tego, przerwa między zębami to nie tylko problem estetyczny. Ta charakterystyczna szczelina może przyczynić się do powstania poważnych wad zgryzu bądź chorób przyzębia. Bardzo często jej wystąpienie wiąże się z zaburzeniami wymowy, w tym seplenieniem.
Jak usunąć diastemę?
Najlepszym sposobem na zniwelowanie diastemy jest założenie licówek kompozytowych. Dzięki temu szybko zamkniemy szczelinę między zębami, a przy tym skorygujemy kształt uzębienia. Założenie licówek odbywa się na jednej wizycie, ponieważ wypełnienie jest dopasowywane bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Ich założenie nie wymaga szlifowania, licówki nie ingerują także w tkanki zęba. Założenie licówek jest krótkim i całkowicie bezbolesnym zabiegiem, który nie wymaga nawet znieczulenia! Jeśli zęby wymagają dodatkowo poprawy estetyki z powodu licznych wypełnień lub przebarwień doskonałe będą licówki porcelanowe. To rozwiązanie daje dodatkowe wzmocnienie zębów i jest bardzo trwałe. W przypadku większej przerwy międzyzębowej rekomendujemy leczenie ortodontyczne.