Marzysz o pięknych, białych zębach, ale boisz się, że wybielanie może wyrządzić więcej strat niż korzyści? Bez obaw! Tu znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące zabiegu wybielania zębów.
- Najczęściej zadawane pytanie to „Czy wybielanie osłabi zęby?”. Odpowiedź brzmi: nie. Zabieg ten wykonany w profesjonalny sposób jest bezpieczny i nieinwazyjny. Prawidłowo wykonany nie powinien przekroczyć „punktu saturacyjnego”, wtedy nie niszczy szkliwa i nie pozostawia efektów ubocznych.
- Czy wybielanie zębów jest bolesnym zabiegiem? W zależności od predyspozycji pacjenta oraz używanego sprzętu może wystąpić nadwrażliwość termiczna. W takiej sytuacji należy robić przerwy podczas zabiegu, a po zakończeniu wykonać fluoryzację, aby złagodzić nadwrażliwość.
- Czy wybielanie zębów jest zabiegiem jednorazowym i jak długo utrzymują się jego efekty? Po profesjonalnym wybielaniu w gabinecie dentystycznym efekty wybielania zębów są długotrwałe i widoczne od razu. Zabieg nie trwa dłużej niż 1 godzinę i w razie potrzeby powtarza się go 2-3 razy, w tygodniowych odstępach. Otrzymana barwa zęba stabilizuje się po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia i utrzymuje od 1 roku do nawet 3 lat. Po tym czasie, aby zachować biały uśmiech, należy zabieg powtórzyć. Dużą rolę w tym, na jak długo efekty zabiegu się utrzymają, mają wpływ nawyki żywieniowe i higieniczne pacjenta.
- Czy wybielanie zębów jest dla każdego? Jest to zabieg, który u większości pacjentów daje pozytywne wyniki. Największy problem jest z przebarwieniami po tetracyklinach 4 stopnia. Poważne uszkodzenie szkliwa przez te antybiotyki, w okresie prenatalnym, może nie reagować na samo wybielanie i konieczne będzie inne rozwiązanie (np. licówki). Jednak nie jest to przeciwwskazanie do podjęcia się zabiegu wybielania. Należy tylko pamiętać, że satysfakcjonujący efekt może być trudny do uzyskania. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu są to: ciąża i okres karmienia piersią, alergia na jeden ze składników materiałów wybielających, wiek poniżej 16 roku życia, bardzo silna wrażliwość termiczna zębów, brak współpracy i dyscypliny pacjenta (np. gdy pacjent nie jest w stanie wysiedzieć na fotelu przez ok. godzinę).
- Jak należy przygotować się do zabiegu? Wybielanie zębów powinno być poprzedzone profesjonalną higienizacją w gabinecie dentystycznym oraz zabezpieczeniem ubytków próchnicowych. Zabiegi te oferujemy również w naszej klinice: usuwanie kamienia nazębnego
Pacjent powinien być również powiadomiony o zaleceniach pozabiegowych i poinstruowany, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.
- Co należy robić po zabiegu, aby nie zepsuć efektów wybielania zębów? Odpowiedzią jest „biała dieta” przez co najmniej 48h. Oparta jest ona na produktach takich jak biały ser, jogurt, maślanka (generalnie nabiał), ryż, makaron, ziemniaki, ryby, banany, a do picia przede wszystkim woda i ewentualnie mleko. Należy wystrzegać się kawy, herbaty, wina (alkoholu), czerwonego mięsa, większości owoców (szczególnie jagód, wiśni, aroni, truskawek, itp.), czerwonych, pomarańczowych i żółtych warzyw, a także słodyczy. I oczywiście nie należy zapominać o ciągłym dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej.
Jeżeli opuściły Was obawy odnośnie wybielania zębów, zapraszamy na stronę naszej kliniki, gdzie znajdują się dokładne informacje odnośnie zabiegu: wybielanie zębów