Nawracające i promieniujące bóle głowy, przeskakiwania w stawie przy otwieraniu i zamykaniu buzi, częste stany zapalne, powiększone węzły chłonne czy szczękościsk to tylko niektóre dolegliwości, które mogą towarzyszyć wyrzynaniu się zębów mądrości (czyli ostatnich zębów w naszym uzębieniu znanych również jako: trzecie trzonowce czy ósemki).

Dlaczego wyrzynające się ostatnie trzonowce sprawiają więcej problemu niż reszta zębów? Bardzo częstym powodem jest zatrzymanie ósemek, a dzieje się tak ponieważ pojawiają się one jako ostatnie i nie mają już wystarczającej przestrzeni aby swobodnie wyrosnąć. Ich przeciętny czas wyrzynania to 20 rok życia jednak u niektórych osób proces ten może trwać dłużej.

W przypadku zatrzymanych zębów mądrości zaleca się ich usunięcie możliwie jak najszybciej, aby zapobiec wystąpieniu jakichkolwiek dolegliwości. Często są one przyczyną stłoczenia łuków zębowych i stanowią duży problem przy leczeniu ortodontycznym. Zwlekanie i odkładanie ekstrakcji na później może spowodować wystąpienie wielu powikłań, np.: torbieli zębopochodnych, zapalenia dziąseł, a nawet kości szczęki oraz wspomniane już na początku bóle głowy mogące trwać nawet kilka dni, z towarzyszącymi mdłościami, bardzo utrudniające wykonywanie codziennych czynności.

Przed zabiegiem usuwania ósemek ważne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, tak zwanej panoramy, która da lekarzowi możliwość oceny położenia zęba oraz jego korzeni względem kości. Pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka (m.in. osoby z chorobami serca, krążenia, cukrzycą itp.) w zależności od dolegliwości powinni być objęci dodatkowymi metodami protekcyjnymi.

Ekstrakcja zębów mądrości jest powszechnym zabiegiem w praktyce stomatologicznej wykonywanym zawsze w znieczuleniu miejscowym. Nie należy się go obawiać ani jego następstw. Proces gojenia u każdego pacjenta wygląda inaczej i nie zawsze jest on związany z obrzękiem czy bólem. W dużej mierze zależy od anatomii usuwanego zęba, jego ułożenia w zębodole, stopnia zaawansowania zabiegu i personalnych predyspozycji pacjenta. Istotne jest również przestrzeganie poekstrakcyjnych zaleceń lekarza tj.:

  • usunąć tampon z jamy ustnej po około 30 minutach;
  • nie jeść ani nie pić przez czas 2 godzin od zakończonego zabiegu;
  • odstawić tytoń, alkohol i kofeina co najmniej na dzień zabiegu (ale możliwie jak najdłużej);
  • oszczędzać stronę poekstrakcyjną- nie nagryzać, nie szczotkować, nie płukać, nie spać na tej stronie;
  • przykładać zimne okłady;
  • stosować pielęgnacyjnie rumianek, wodę utlenioną czy płukanki antyseptyczne.

 

Każdy problem z ostatnimi zębami trzonowymi powianiem być jak najszybciej rozwiązany aby nie dopuścić do powstania się nieprzyjemnych i uciążliwych powikłań związanych z ich zatrzymaniem w kości. W naszej klinice wykwalifikowani lekarze chirurdzy rutynowo zajmują się usuwaniem trzecich zębów trzonowych w profesjonalny i bezbolesny sposób.

Więcej informacji na temat ekstrakcji „ósemek”: usuwanie ósemek