Temat fluoru wzbudza ostatnio wiele kontrowersji. Ludzie podzielili się na jego zwolenników i bezwzględnych przeciwników. Jakie są zalety fluoru? Jak profilaktyka fluorkowa wpływa na stan naszego uzębienia? Oraz czy fluor naprawdę jest taki straszny jak go „malują’?

Fluor jest jedynym pierwiastkiem, którego działanie zapobiegające powstawaniu próchnicy zostało potwierdzone zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Jego zasadniczymi zaletami po miejscowy nałożeniu są: hamowanie demineralizacji szkliwa, zwiększenie jego remineralizacji, a także stabilizacja pH śliny. Fluor ogranicza również aktywność bakteryjną między innymi przez hamowanie syntezy i transportu cukrów niezbędnych do rozwoju bakterii. Co więcej zakłóca przyleganie płytki bakteryjnej do zębów, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia. Fluor łączy się ze szkliwem chroniąc je przed działaniem kwasów i rozpuszczeniem w niskim pH.

Profilaktykę fluorkową można podzielić, ze względu na drogę jego podania, na wewnętrzną i zewnętrzną. Droga endogenna (wewnętrzna) jest najczęściej kojarzona z fluorkowaniem wody pitnej. Według zaleceń WHO optymalna zawartość fluoru w wodzie, uzależniona od strefy klimatycznej, wynosi 0,5-1mg/litr (0,5-1 ppm). Biorąc pod uwagę, że optymalna, dzienna dawka fluoru wynosi 1,5-2 mg, a z pożywieniem dostarcza się między 0,2 a 0,5 mg przyjmuje się, że dzienne spożycie 1mg/litr fluoru z piciem, dla osoby dorosłej, jest optymalnym stężeniem hamującym rozwój próchnicy nawet o 50-60%. Metoda ta nie jest rozpowszechniona na terenie Polski, a stopień stężenia jonów fluoru w wodzie zależy od zamieszkanego terenu.

Do innych metod profilaktyki endogennej zaliczamy rzadziej stosowane: fluorowanie soli kuchennej lub mleka.

Egzogenna (zewnętrzna) droga podawania fluoru może być realizowana zarówno w gabinecie dentystycznym jak i w domu bezpośrednio przez osobę zainteresowaną, a także w placówkach pod nadzorem wychowawców np.: w szkołach czy przedszkolach. Do metod miejscowej profilaktyki uwzględniamy:

  • Pędzlowanie (wcieranie) – żeli, lakierów czy roztworów fluorkowych, jest przeprowadzane przez lekarza-dentystę lub higienistkę w gabinecie;
  • Okłady – z zastosowaniem specjalnych łyżek z żelami czy piankami, również jest wykonywane profesjonalnie przez lekarza;
  • Szczotkowanie zębów roztworami fluoru lub żelami – według jednej z metod zaleca się stosowanie 0,5-1% roztworu fluorku sodu, 5-10 razy do roku w 2-tygodniowych odstępach, zbiorowo w szkołach i przedszkolach;
  • Płukanie jamy ustnej np. 0,2% roztworem fluorku sodu – jest w niektórych krajach również stosowane w szkołach i przedszkolach;
  • Innymi metodami kontaktowej fluoryzacji wykonywanymi indywidualnie są: codzienne szczotkowanie zębów fluorkowaną pastą, stosowanie nitki fluorkowanej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, gumy do żucia i płukanie jamy ustnej niskoprocentowymi roztworami fluorków (0,05%). Czynności te powinny być przeprowadzane przez wszystkich, kilka razy dziennie (nawet jeżeli stosowane są metody endogenne).

Należy pamiętać, że dzieci do 6 roku życia powinny stosować pasty fluorkowe pod nadzorem rodziców, którzy kontrolują żeby pasta nie została połknięta, a buzia była dobrze wypłukana po zakończonym szczotkowaniu.

Profesjonalne metody profilaktyczne w gabinecie dentystycznym powinny być wykonywane przede wszystkim u osób z wysokim ryzykiem próchnicy, u młodzieży, a także u dorosłych ze znacznym zmniejszeniem wydzielania śliny i kserostomią (suchość w jamie ustnej), np.: po naświetlaniach promieniami RTG i po niektórych lekach.

Podsumowując tylko fluor daje nam możliwość zapobiegania próchnicy przy sumiennym stosowaniu się do codziennej profilaktyki jamy ustnej i używaniu przeznaczonych do tego preparatów, które stosowane w odpowiednich dawkach nie wywołują działań nieporządnych.

W naszym gabinecie fluoryzacja jest również wykonywana przy zabiegu usuwania kamienia nazębnego w celu zabezpieczenia przed nadwrażliwością pozabiegową oraz wzmocnienia szkliwa przed działaniem bakterii.

http://sobotadent.pl/profilaktyka/usuwanie-kamienia-nazebnego/