Co to jest – sanacja jamy ustnej?

Jak wpływa stan naszego uzębienia na cały organizm? Dlaczego przed operacją oprócz rutynowych badań pacjenci coraz częściej dostają także skierowanie do lekarza-dentysty? Jakim cudem zmiany próchnicowe, stany zapalne przyzębia czy ropnie zębowe mogą być przyczyną powikłań pooperacyjnych?

Próchnica nie jest powszechnie uznawana za chorobę jednak jest to potencjalne ognisto zakażenia i siedlisko bakterii. Tak samo w przypadku innych stanów zapalnych w jamie ustnej, które stanowią ryzyko rozprzestrzenienie się infekcji po organizmie.

Sanacja jamy ustnej ma na celu całkowitą eliminację ognisk zapalnych, tj. leczenie:

  • zębów z próchnicą;
  • tkanek przyzębnych;
  • ropni zębowych;
  • kanałowe zębów z martwą miazgą;
  • protetyczne;
  • także higienizacja (usuniecie złogów i kamienia nazębnego);
  • czy usunięcie zębów, które tego wymagają, itp.

Jakie są najczęstsze wskazania do sanacji jamy ustnej?

  1. Tak naprawdę to każdy zabieg ponieważ powodują one obniżenie odporności przez co stajemy się bardziej podatni na wystąpienie powikłań pooperacyjnych, np.: zapalenia wsierdzia. Sanacja może również wpłynąć na krótszy czas rekonwalescencji. Jest ona zatem niezbędna przed transplantacją narządów, chemioterapią czy innymi ciężkimi operacjami (m.in. kardiologicznymi).
  2. Kobiety planujące zajść w ciążę również powinny wybrać się wcześniej do lekarza-dentysty na kompletne leczenie.
  3. Zalecane jest wykonanie sanacji jamy ustnej profilaktycznie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  4. Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów także powinny udać się na wizytę kontrolną do lekarza-dentysty ponieważ ubytki próchnicowe stanowią ogniska zapalne, które mogą zaostrzać przebieg choroby.
  5. Często skierowanie na pełną sanację jamy ustnej pacjenci dostają od lekarza ortodonty przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej.

Wcześniejsze zgłoszenie się do lekarza-dentysty może znacznie przyspieszyć wykonanie planowanego u pacjenta zabiegu. Tym bardziej, że wszystkie procedury stomatologiczne muszą być ukończone co najmniej na 10 dni przed operacją.

Należy zatem pamiętać, że każda infekcja w jamie ustnej może się rozprzestrzenić do innych miejsc w naszym organizmie i spowodować bardzo nieprzyjemne konsekwencje szczególnie około- czy pooperacyjne, a także wydłużyć czas rekonwalescencji pacjenta. Sanacja jamy ustnej jest w tym przypadku sposobem holistycznego podejścia do chorego. Zarówno lekarze różnych specjalizacji jak i sami zainteresowani powinni zdawać sobie z tego sprawę i zadbać o stan jamy ustnej możliwie jak najszybciej.