Estetyczny uśmiech, harmonijne rysy twarzy – leczenie ortodontyczne – Ortognatyka
Proste, śnieżnobiałe zęby, a przy tym olśniewający uśmiech kto by nie chciał się z tym urodzić? Niestety przez czynniki genetyczne i środowiskowe, wpływające na rozwój twarzoczaszki, może dojść do modyfikacji w okresie rozwojowym i powstania wad zgryzu.
Jak to jest z tymi wadami zgryzu? Dlaczego niektórzy muszą się z nimi borykać, a inni bez żadnej pomocy mają piękny uśmiech? Jak już wcześniej wspomniano na zaburzenia te wpływają zarówno czynniki wewnętrzne (genetyczne) i zewnętrzne (środowiskowe). Dzięki postępowi jaki dokonał się w zakresie mechanizmu powstawania tych zaburzeń możliwe jest określenie przyczyn, które je powodują. Gdy są one znane łatwiej jest postawić diagnozę, ustalić rodzaj terapii, a nawet wykonać działania zapobiegające wystąpieniu wady. Należy pamiętać, że ten sam czynnik ryzyka u różnych osób może spowodować inne zaburzenia. Szkodliwe czynniki powodują na początku jedynie zmiany miejscowe, które z czasem mogą spowodować bardziej rozległe zniekształcenia. W związku z długością i ilością różnych elementów sprawczych czasami ciężko jest lekarzowi określić co było pierwotną przyczyną powstałych zmian patologicznych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na okres rozwojowy w jakim jest pacjent, czas, siłę i sposób działania czynnika sprawczego oraz jaka jest reakcja biologiczna tkanek.
Przyczyny nieprawidłowości dotyczące narządu żucia można podzielić na:
- Ogólne
- Dziedziczność
- Zaburzenia wewnątrzwydzielnicze (np. gigantyzm, akromegalia, karłowatość)
- Choroby ogólnoustrojowe (np. krzywica)
- Czynniki zewnątrzpochodne
- Miejscowe
- Dysfunkcje (np. postawy ciała, połykania, oddychania, mowy czy żucia);
- Parafunkcje czyli nawyki (np. ssanie palca, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami);
- Próchnica i jej skutki związane z przedwczesna utratą zębów mlecznych
- Urazy
Leczenie wad zgryzu kojarzy nam się z leczeniem ortodontycznym, najczęściej aparatami stałymi noszonymi przez dzieci. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze problem ten dotyczy także osób dorosłych, u których nie leczona wada zgryzu nakłada się na choroby przyzębia czy braki zębowe, znacznie komplikując leczenie. Po drugie wady zgryzu często są spowodowane nieprawidłowościami szkieletu czaszkowo-twarzowego czy poważnymi deformacjami ortodontycznymi i w tych wypadkach wymagane jest zastosowanie leczenia chirurgiczno-ortodontycznego zwanego chirurgią ortognatyczną. U tych pacjentów zalecany jest zabieg chirurgiczny polegający na zmianie położenia struktur kostnych co zapewni powodzenie w dalszym leczeniu ortodontycznym i zapobiegnie nawracaniu wady po zakończonej terapii. Sam opis zabiegu może brzmieć zniechęcająco jednak dzięki postępowi nauki i techniki wykonuje się go bez naruszenia ciągłości skóry i tkanek miękkich w obrębie twarzy. Dostęp uzyskuję się przez jamę ustną bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu tj. blizny czy zniekształcenia, a efektem końcowym są harmonijne i estetyczne rysy twarzy.
Zabiegi z zakresu ortognatyki są dla wszystkich marzących o nieskazitelnym uśmiechu. W naszej klinice zapewniamy Państwu pełną opiekę (konsultację i leczenie) zarówno w dziedzinie ortodoncji jak i chirurgii, na najwyższym poziomie.