Czym jest kamień nazębny? Co różni go od płytki nazębnej? I jak można się go pozbyć?

Biofilm, zwany płytką nazębną, to osad pojawiający się na zębach już w kilka sekund po ich umyciu. Jest to naturalny proces odkładania się występujących w jamie ustnej bakterii połączonych ze śliną, a później również z resztkami jedzenia i płynami. Płytka nazębna powinna być usuwana podczas szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Na początku jest ona bezbarwna, ale gdy nie jest eliminowana może stać się żółta. Zalegające złogi biofilmu mineralizują się i tworzą kamień nazębny. Do mineralizacji dochodzi głównie przez sole mineralne zawarte w ślinie, które reagują z płytką. Kamień nazębny może mieć barwę od żółtej do brązowej i oprócz nieestetycznego wyglądu jest także niebezpieczny dla zdrowia naszej jamy ustnej.

Jak już wspomniano powstaje on z osadu złożonego z bakterii. W pierwszej kolejności osadza się na granicy z dziąsłem i powoduje stan zapalny. Należy pamiętać, że tkanki miękkie mają wtedy kontakt z bakteriami i może dojść do zapalenia dziąseł, a przy dalszym braku leczenia nawet zapaleniu przyzębia. Powstanie kamienia nazębnego nie eliminuje dalszego gromadzenia się płytki nazębnej, która cały czas mineralizuje się do kamienia i zajmuje coraz większą powierzchnię na zębach, zarówno nad jak i pod dziąsłem.

W odróżnieniu od płytki, kamienia nazębnego nie można usunąć szczoteczką do zębów, jedynie w gabinecie dentystycznym. Taki zabieg nazywa się skalingiem i wykonywany jest za pomocą specjalistycznego skalera ultradźwiękowego. W przypadku wystąpienia kamienia poddziąsłowego konieczny może być również kiretaż (czyli oczyszczenie kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego). Następnie warto wykonać higienizacyjny zabieg piaskowania, aby pozbyć się osadów i zapobiec powstawaniu przebarwień po skalingu.Na koniec należy wypolerować oczyszczone powierzchnie zębów oraz zabezpieczyć, wykonując fluoryzację.

Więcej o kompletnej usłudze usuwania kamienia nazębnego w naszej klinice znajdą Państwo: usuwanie kamienia nazębnego

Szybkość z jaką tworzy się kamień jest uzależniona od danej osoby. Główny wpływ ma higiena jamy ustnej, ale także dieta (a w tym częstość i jakość spożywanych posiłków), uwarunkowania genetyczne (np. skład śliny) oraz wiek (z wiekiem wzrasta podatność na odkładanie się kamienia). Biorąc pod uwagę wszystkie te składowe nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „co ile dokładnie należy przeprowadzić skaling”. Należy regularnie, przynamniej raz na 6 miesięcy zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza-dentysty i wtedy lekarz stwierdzi, kiedy konieczny będzie kolejny zabieg.

Kamienia nazębnego nie należy lekceważyć. Jego zaleganie może mieć negatywny wpływ na zęby, dziąsła i całą jamę ustną oraz prowadzić do stanów zapalnych. Jeżeli męczy Cię ten problem nie zwlekaj i zgłoś się do nas. W naszej klinice zespół wykwalifikowanych higienistek bezboleśnie, w miłej atmosferze i w profesjonalny sposób poradzi sobie z problemem kamienia nazębnego.