UWAGA: Na tą chwilę nie prowadzimy zabiegów stomatologicznych w narkozie. Artykuł ma charakter informacyjny

.

Stomatologia w narkozie – bez strachu i bez bólu

Narkoza w zabiegach stomatologicznych, czy to możliwe? Jak najbardziej! Nie jest ona często wykorzystywana, ale zdarzają się przypadki gdy jest to najlepsze rozwiązanie do wykonania niezbędnych procedur przez lekarza-dentystę.

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, u osoby znieczulanej polega na  kontrolowanym, odwracalnym i całkowitym:

  • zniesieniu świadomości;
  • zniesieniu bólu;
  • zwiotczeniu mięśni szkieletowych;
  • zniesieniu odruchów.

Stan wyłączenia wszystkich 4 czynności ustroju nazywamy anestezją, której jednym z  elementów jest niepamięć wsteczna . Znieczulenie ogólne rozpoczyna się premedykacją, a następnie indukcją właściwego środka znieczulającego (może on być podany drogą wziewną, dożylną, domięśniową, itp.). Do podania narkozy ma prawo jedynie lekarz anestezjolog, w przystosowanej do tego sali zabiegowej. W zależności od rodzaju podanego znieczulenia ogólnego jest różny czas jego działania, nawet do 6 godzin.

Może to być alternatywa dla osób z dentofobią lub w innych przypadkach, gdy przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym lub sedacja nie dają zamierzonego rezultatu, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Należy jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych narkozy, co czyni jej zastosowanie w dziedzinie stomatologii bardzo kontrowersyjnym tematem. Nie jest to postępowanie obojętne dla organizmu. Leki te mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i każdy pacjent przed zdecydowaniem się na znieczulenie ogólne powinien być świadomy jakie są wskazania, przeciwwskazania i działania niepożądane.

Ponadto zabiegi te muszą być przeprowadzone w miejscu z pełnym zapleczem anestezjologicznym. Zazwyczaj wykonywana jest wtedy całkowita sanacja jamy ustnej (tu link to tekstu o sanacji) co wymaga pracy interdyscyplinarnej: zespołu stomatologicznego (leczenie zachowawcze, endodontyczne, periodontologiczne, chirurgiczne, protetyczne) wraz z asystą stomatologiczną oraz zespołu anestezjologicznego.

Lekarz anestezjolog musi pacjenta zaklasyfikować do zabiegu w ogólnym znieczuleniu, a także po zakończonej terapii monitorować tak długo, aż ustąpią wszystkie skutki działania znieczulenia. Każda osoba ma indywidualne predyspozycje do czasu i siły działania środka znieczulającego, co również determinuje długość wybudzania i odzyskania pełnej sprawności i świadomości.

Jeżeli chodzi o sam zabieg to całkowity czas jego trwania zależy oczywiście od stanu jamy ustnej pacjenta, zaawansowania i liczby chorych zębów oraz rodzaju leczenia jakie jest wymagane. Czy są to działania z zakresu stomatologii zachowawczej, czy endodoncji, czy zabieg wymaga obecności protetyka, periodontologia, czy chirurga, itd.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw korzystania ze znieczulenia ogólnego w praktyce stomatologicznej nie traktuje się jej jako metody leczenia z wyboru, a stosuje wyłącznie w skrajnych przypadkach. Nie jest to jedyna opcja bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu! W naszej klinice lekarze indywidualnie podchodzą do potrzeb pacjenta, eliminując strach i wykonując zabiegi bez bólu na najwyższym poziomie.