Jeśli czytasz to zdanie, to znaczy, że masz problem. Problem z zębem. Konkretnie z jego brakiem. Na szczęście jest na to sposób. Zapraszam Cię do lektury artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o implantach, ale boisz się zapytać.
Co to jest implant i dlaczego to najlepsza rzecz, jaką możesz sobie teraz zafundować?
Wyobraź sobie prestiżowe osiedle domów w zabudowie szeregowej. Wszystkie domy jednakowo perfekcyjne i pod każdym względem doskonałe. Niestety, pewnego dnia właściciel jednego z nich przechodzi załamanie nerwowe. Przestaje mu zależeć na czymkolwiek. Zaczyna pić. Stacza się na dno. Feralnej nocy odkręca gaz i wysadza dom w powietrze. Na idealnym osiedlu powstaje paskudna wyrwa…
Dokładnie tak wygląda sytuacja kogoś, kto pewnego dnia traci ząb. Na szczęście tego rodzaju „wyrwę” można bez problemu zlikwidować, wszczepiając implant. Chcesz wiedzieć, co to takiego?
Implant, czyli wszczep śródkostny, to rodzaj protezy. Jest odpowiednikiem korzenia zęba. Stanowi podstawę dla łącznika i korony protetycznej. Ważna uwaga: implant nie jest wszczepionym zębem, tylko wprowadzonym do kości filarem.
Ile kosztuje wstawienie implantu?
Cenę wstawienia implantu można porównać do kosztu tygodniowego wyjazdu do Egiptu dla dwóch osób. Z tym, że po nawet najlepszych wczasach zostaną co najwyżej ulotne wspomnienia i blaknąca z każdym dniem opalenizna. Natomiast implant to radość komfortowego życia rozłożona na długie lata.
Dlaczego warto wstawić implant?
Mógłbym napisać że warto, bo komfort, bo estetyka, bo funkcjonalność, ale najlepiej zilustruję Ci to na przykładzie. Uruchom wyobraźnię.
Wchodzisz do windy. W środku stoi najpiękniejsza kobieta świata. Drzwi zamykają się. Winda rusza, by po chwili zatrzymać się między piętrami. Mijają długie minuty. Chciałbyś się odezwać, ale wstydzisz się otworzyć usta, bo w miejscu Twojej górnej dwójki… hula wiatr.
Liczysz na to, że może współpasażerka doceni Twój intelekt i poczucie humoru. Sęk w tym, że w kategorii „pierwsze wrażenie” nie masz dziś u niej żadnych szans. Aj, jak to musi boleć…
Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w uśmiech od ucha do ucha, pomyśl o:
- wszystkich straconych szansach na poznanie kogoś
- wszystkich zdjęciach, na których masz zamknięte usta, mimo tego, że fotograf błagał Cię, żebyś zrobił choćby maleńkie „cziiiiiz”
- całej liście świetnie płatnych zajęć, których z tak błahego powodu jak brak zęba / zębów – nie możesz wykonywać, bo wstyd totalnie Cię paraliżuje.
Czy wstawienie implantu jest bolesne?
Nie jest bolesne, ponieważ po pierwsze – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po drugie, nie jest bolesne, ponieważ… nie może być bolesne. Chodzi o to, że procedura wprowadzania implantu wymaga wyjątkowej precyzji. Mówiąc wprost – pacjent musi trwać w bezruchu, by stomatolog mógł działać. A na bezruch możemy sobie pozwolić tylko wtedy, gdy wiemy, że nic nie zakłóci naszego spokoju, żaden, nawet najmniejszy ból.
Zalety implantów w życiu codziennym
Zęby na implantach nie różnią niczym od naturalnych. Oferują ten sam poziom estetyki i funkcjonalności. Co to oznacza w praktyce?
Komfort psychiczny i fizyczny
Już samo to powinno przekonać Cię do zainwestowania w implanty. Komfort tego rodzaju nie jest przeliczalny na pieniądze. Jest po prostu bezcenny.
Wysokie walory estetyczne
Prawda jest bolesna: ludzie bez defektów urodowych mają w życiu łatwiej. Pod każdym względem. Tak, wiem, że to niesprawiedliwe.
Odbudowa funkcji układu stomatognatycznego
Pełne uzębienie sprawia, że możemy nie tylko zniewalać promiennym uśmiechem, lecz także poprawnie przeżuwać pokarm, mówić w sposób wyraźny oraz zapewnić swojej twarzy prawidłowy wygląd.
Możliwość zastąpienia ruchomej protezy całkowitej konstrukcją stałą
Wyjmowana proteza nie jest zbyt komfortowym rozwiązaniem. Implanty sprawiają, że otwierają się przed Tobą nowe możliwości: most lub korona oparta na implantach albo też proteza typu overdenture.
Pozostałe zalety
Warto wspomnieć także o takich zaletach implantów, jak zapobieganie utracie kości oraz wyeliminowaniu konieczności szlifowania zdrowych zębów jako filarów mostu.
W jakich sytuacjach nie warto wstawiać implantu?
- jeśli zamknąłeś się w klasztorze i złożyłeś wieczyste śluby milczenia
- jeśli zapuściłeś monstrualną brodę, przez którą i tak nic nie widać
- jeśli urodziłeś się z wrodzonym brakiem poczucia humoru
- jeśli na co dzień nie jest ci do śmiechu
Leczenie implantologicze krok po kroku
Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą.
Zła wiadomość jest taka, że na jednej wizycie się nie skończy. Procedura może potrwać od 2 do 8 miesięcy. Dobra wiadomość – że po wszystkim poczujesz się jak nowo narodzony, a Twoje życie znowu nabierze żywych kolorów.
Wstawianie implantów składa się z pięciu etapów.
1) Wywiad ogólny i szczegółowy.
Zawsze zaczyna się od rozmowy. Nie martw się, nie zapytamy Cię o rzeczy, o których nie masz zielonego pojęcia. Leczenie nie wymaga też zgody męża / żony / sąsiada. Nie jest również potrzebne zaświadczenie z US czy ZUS.
2) Badanie pacjenta i analiza badań pomocniczych (np. radiologicznych).
Wstawianie implantu to poważna sprawa, dlatego przed rozpoczęciem procedury konieczne jest przeprowadzenie badań oraz przeanalizowanie ich wyników. To drugie jest nawet ważniejsze 🙂
3) W razie potrzeby: leczenie przygotowawcze + ocena jego wyników.
Czasami konieczne jest przeprowadzenie prac przygotowawczych na tym swoistym „placu budowy”, na którym zainstalowany będzie implant. Oczywiście ważne jest także dokładne zaprojektowanie położenia implantu.
4) Leczenie chirurgiczne – wybór systemu implantologicznego.
Kluczowy, najtrudniejszy etap pracy nad Twoim słonecznym uśmiechem. Używając analogii budowlanych, można przyrównać tę fazę do tworzenia solidnych fundamentów.
5) Leczenie protetyczne – wykonanie mostu, korony czy protezy opartej na implancie.
Ostatni etap. Leczenie protetyczne to, kontynuując porównania budowlane – prace wykończeniowe. Sama przyjemność.
Jak wygląda wstawienie implantu?
Zanim lekarz przystąpi do wszczepiania implantu, musi upewnić się raz jeszcze, że nie ma żadnych przeciwskazań do zabiegu chirurgicznego. Gdy nie ma przeciwskazań, można od razu przejść do wykonania znieczulenia. Dzięki przygotowanemu wcześniej szablonowi chirurgicznemu lekarz od razu wie, gdzie wczepić implant.
Uwaga: samo wszczepienie implantu trwa mniej niż zaplombowanie zęba!
Oto kolejne czynności:
- pierwszym etapem jest odsłonięcie miejsca, w którym ma być wszczepiony implant. Zabieg nazywany jest odwarstwieniem płata śluzówki. Następnie przygotowuje się łoże kostne;
- po sprawdzeniu głębokości łoża wykonuje się osadzenie wszczepu (implantu);
- na wszczep wkręca się specjalną śrubę i pokrywa się ją płatem wcześniej odwarstwionej śluzówki. Następnie przykręca się do implantu śrubę gojącą, która jest widoczna ponad dziąsłem.
- po zabiegu chirurgicznym rozpoczyna się proces gojenia, a dokładnie wytwarzania połączenia między tkanką kostną a powierzchnią wszczepu, który trwa najczęściej kilka tygodni (minimum 6 w żuchwie i 8 w szczęce).
Gojenie po końcowym odsłonięciu implantu trwa przeciętnie 2 tygodnie. Następnie rozpoczyna się leczenie protetyczne.
Implanty zębów: dla kogo będą odpowiednie?
Przede wszystkim musisz być zdrowy, zarówno fizycznie, jak i… psychicznie. To nie żart. Takie są odgórne zalecenia. Dobra kondycja psychiczna jest obowiązkowa. Po drugie – jakkolwiek to zabrzmi – musisz być gotowy do współpracy z lekarzem. W trakcie i po fakcie. Czyli podczas samego zabiegu i w okresach pomiędzy spotkaniami w gabinecie stomatologicznym.
Implanty są idealnym rozwiązaniem w dwóch sytuacjach:
- jeśli tradycyjne metody protezowania zawodzą lub ich stosowanie jest obarczone dyskomfortem dla pacjenta, jak np. przy szlifowaniu zdrowych zębów;
- jeśli implant daje możliwość stworzenia korzystniejszych warunków do rekonstrukcji uzębienia i zastosowania innych rozwiązań protetycznych, które bez wszczepów byłyby niemożliwe.
Ważne: aby założyć implant, w okolicach planowanego uzębienia powinna znajdować się wystarczająca ilość zdrowej tkanki kostnej. Chodzi o naprawdę najbliższe okolice.
Czy każdy może mieć wstawiony implant? Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?
Przeczytaj dokładnie poniższą listę przeciwwskazań do zbiegu:
- choroby nowotworowe
- AIDS
- choroby krwi
- zaburzenia psychiczne (np. schizofrenia, paranoja, histeria, zaburzenia osobowości, dysmorfobia, uszkodzenia mózgowe, demencja starcza, nadużywanie alkoholu i narkotyków)
- brak sanacji uzębienia resztkowego (nieusunięcie z jamy ustnej ognisk zakażenia)
- zły stan higieny jamy ustnej u pacjenta
Jeśli znalazłeś na liście swoją dolegliwość / chorobę – dla pewności skonsultuj się ze stomatologiem, który dokona oceny i wyda ostateczny werdykt.
Ile czasu trwa wszczepienie implantu?
Wstawienie implantu trwa około 30-60 minut. Wszystko zależy od tzw. warunków miejscowych (stanu kości, ilości tkanki kostnej). Chirurgiczne wszczepienie implantów można przeprowadzić jedną z dwóch metod:
- postępowanie jednoczasowe – bezpośrednio po osadzeniu w kości następuje obciążenie pracą protetyczną. W kości nawierca się kanał nieznacznych rozmiarów i wkręca implant, który posiada od razu element naddziąsłowy, służący do osadzania korony protetycznej lub protezy;
- postępowanie dwuczasowe z zastosowaniem wszczepów dwufazowych – na okres gojenia kości implant pozostaje nieobciążony protezą.
Jak wygląda implant?
Klasyczny implant to tytanowa śruba o równoległych brzegach, z gwintowanymi nacięciami.
Jak dbać o implanty?
Przede wszystkim chwalić się nimi w każdej sytuacji. Implanty uwielbiają być publicznie obsypywane komplementami. A poza tym – dbać o nie jak o swoje „fabryczne” zęby:
- stosować się do instrukcji otrzymanych przez stomatologa (konieczność stosowania miękkich szczoteczek do zębów, szczoteczek jednopęczkowych, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej)
- fundować sobie profesjonalne zabiegi higieniczne w gabinecie stomatologicznym (usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego)
- stawiać się na wizyty kontrolne, podczas których będzie istniała możliwość sprawdzenia stanu implantów i uzupełnień protetycznych
Co wybrać – implanty czy mosty?
Sprawa jest prosta. Jeśli:
- zależy Ci na lepszym efekcie estetycznym
- nie chcesz oszlifowywać zdrowych zębów sąsiednich
- chcesz mieć zęby o wyjątkowej żywotności
- nie chcesz doprowadzać do utraty tkanki kostnej
– wybierz implanty.
Podsumowanie: dlaczego warto wstawić sobie implant?
- Bo za relatywnie niewielkie pieniądze zyskasz / odzyskasz bezcenną radość życia z uśmiechem na ustach.
- Bo piękny uśmiech może być początkiem czegoś niezwykłego, wręcz przygody życia.
- Bo pełne uzębienie wprost przełoży się na zdrowie całego organizmu.
To co – chcesz umówić się na wizytę?
Jeśli tak – zadzwoń lub przyjdź osobiście.