Choroba okluzyjna – z czym to się je?

Częste bóle głowy, zaciskanie i zgrzytanie zębami, uczucie zwiększonego napięcia mięśni twarzy, a także problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym to tylko niektóre z objawów choroby okluzyjnej, które bardzo często są lekceważone.

Zaczynając od początku, czym jest sama okluzja? Pojęcie to odnosi się zarówno do prawidłowej relacji górnego i dolnego łuku zębowego, jak również ułożenia stawu skroniowo-żuchwowego i odpowiedniego napięcia mięśni twarzy.

Przez:

  • wady zgryzu,
  • ubytki próchnicowe,
  • niepoprawnie wyrzynające się ósemki,
  • braki zębowe,
  • niewłaściwie dopasowane protezy,
  • stres czy
  • schorzenia związane z układem szkieletowym, itd.,

może dojść do zmian w prawidłowej okluzji, a to w konsekwencji doprowadzić do choroby okluzyjnej. Także nasze działania, takie jak używanie smoczka po 3 roku życia, częste i długotrwałe żucie gumy, urazy szczęki i zębów, oddychanie przez usta oraz nawyki np.: ssanie kciuka, przyczyniają się do upośledzenia okluzji i dalszego rozwoju problemu.

Choroba okluzyjna (okluzja) to zaburzenie funkcji jakiejkolwiek części układu narządu żucia (zębów, mięśni, stawu skroniowo-żuchwowego), która powoduje w nim nierównowagę i doprowadza do jego destrukcji.

Po czym możemy poznać, że występuje u nas problem w postaci choroby okluzyjnej?

Na początku może ona objawiać się lekką  nadwrażliwością, zaciskaniem lub zgrzytaniem zębów. Pojawiają się „przeskakiwania” w stawie skroniowo-żuchwowym oraz dyskomfort podczas żucia, mówienia, ziewania. Bardzo często występują napięciowe bóle głowy, uczucie ciągłego napięcia mięśni twarzy. Można odczuwać także bóle karku i kręgosłupa w odcinku szyjnym, a nawet bóle barków i rąk. Również pozornie niezwiązane szumienie czy dzwonienie w uszach też może mieć swoje podstawy w chorobie okluzyjnej.

Nie leczona prowadzi do ścierania się zębów, pękania szkliwa, a także przemieszczania i rozchwiania zębów. Powoduje dysfunkcje w pracy mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. 

Diagnostyka rozpoczyna się od analizy wstępnej, która pozwala stwierdzić czy mamy do czynienia z problemem okluzyjnym. Następnie wykonuje się zdjęcia twarzy i zębów, które analizuje specjalny program komputerowy wskazujący na nieprawidłowości w zgryzie, pracy mięśni czy stawu. Badaniami dopełniającymi diagnostykę są: RTG i tomografia komputerowa, badania periodontologiczne oraz stawów skroniowo-żuchwowych za pomocą USG z Dopplerem.

Leczenie choroby okluzyjnej w dużej mierze zależy od przyczyny schorzenia. W oparciu o tą wiedzę lekarz może zadecydować jakie leczenie wdrożyć oraz czy konieczna jest współpraca z ortodontą, chirurgiem, protetykiem czy endodontą.

Analiza okluzji powinna być standardem u każdego pacjenta. W naszej klinice każda przyjęta osoba, przed rozpoczęciem leczenia, jest poddawana analizie okluzji. Dodatkowo jesteśmy jednym z nielicznych gabinetów stomatologicznych w Polsce, w którym terapia ortodontyczna jest zawsze wykonywana w okluzji. Dzięki wykwalifikowanym lekarzom i nowoczesnym sprzętom gwarantujemy przede wszystkim wyśmienite efekty leczenia i satysfakcję pacjenta.

Więcej informacji o chorobie okluzyjnej: okluzja