Czy wiesz, że białe przebarwienia na zębach posiada 3 na 10 Polaków? Ta zmiana w barwie czy przezierności uzębienia to konsekwencja wpływu czynników zewnętrznych bądź wewnętrznych. Od których z nich zależą Twoje białe plamki na zębach? Jak się ich pozbyć? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Co oznaczają białe plamki na zębach?

Białe przebarwienia mogą wynikać z doznanego urazu w okresie tworzenia się szkliwa bądź wynikać z jego demineralizacji. W takim przypadku zazwyczaj są spotykane na pojedynczym zębie lub kilku z nich. Gdy przebarwienia mają postać matowych plam i występują na większości uzębienia mogą wynikać z wady rozwojowej. W podobny sposób uaktywnia się fluoroza, wynikająca z nadmiaru fluoru. Plamki na zębach mogą stanowić także oznakę zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym niedoczynności tarczycy. Na obecny wygląd zębów olbrzymi wpływ ma uprzednio noszony aparat ortodontyczny – pomimo korzyści z prawidłowego zgryzu, aparat to zdecydowane utrudnieniem w prawidłowym szczotkowaniu zębów, a tym samym dotarciu szczoteczką na wszystkie powierzchnie zębowe.

Jak pozbyć się białych plamek na zębach?

Usuwanie plamek jest usługą nieczęsto spotykaną w gabinetach. Niekiedy dentyści proponują przykrycie plam kompozytem, lecz to rozwiązanie wymaga ponowienia zabiegu po kilku latach. Wybielanie zębów również nie jest remedium na tą dolegliwość, ponieważ zabieg wybielania rozjaśnia nie tylko same plamki, ale i szkliwo, przez co różnica w kolorycie uzębienia nadal pozostaje. W klinice SOBOTA House of Dentistry zabieg jest wykonywany bez ingerencji w ząb, trwa bardzo krótko i jest całkowicie bezbolesny. Bazuje na preparacie do infiltracji zębiny ultrapłynną żywicą, która pozwala rozwiązać problem nieestetycznych plamek raz na zawsze.

Jak przebiega zabieg?

Usuwanie białych plamek wymaga dokładnego oczyszczenia zęba przed zabiegiem oraz konieczności naświetlenia go lampą polimeryzacyjną. W ten sposób ząb jest przygotowany do przyjęcia preparatu do infiltracji zębiny ultrapłynną żywicą. Aplikacja substancji jest ściśle określona w czasie, dlatego konieczne jest posługiwanie się stoperem. A zabieg? Jest bezpieczny dla każdego – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz kobiet w ciąży. Nie istnieją żadne przeciwwskazania.

Zobacz krótki filmik jak działa preparat: TUTAJ