Tradycyjna proteza zębowa, mimo że nadal stanowi częstą metodę leczenia bezzębia w Polsce, powoli staje się przeżytkiem. Polscy Pacjenci są coraz bardziej świadomi wiążących się z jej użytkowaniem ograniczeń, codziennego dyskomfortu i konsekwencji zdrowotnych w postaci zaniku kości. Chcą dla siebie czegoś lepszego, co jest w pełni zrozumiałe. Czego? Również protezy, ale nowoczesnej, stabilnej i najlepiej pozwalającej przywrócić piękny uśmiech w jeden dzień. Choć nowe zęby w jeden dzień brzmią wprost nieprawdopodobnie, są jak najbardziej możliwe. Przeczytaj i przekonaj się.

Proteza na implantach czy tradycyjna?

Do całkiem niedawna jedynym rozwiązaniem dla Pacjentów z bezzębiem były protezy tradycyjne, inaczej zwane ruchomymi. Była to metoda najbardziej ekonomiczna i na pozór wystarczająca – poza estetyką na wysokim poziomie, pozwalała bowiem przywrócić funkcję utraconych zębów – gryzienie. Jej liczne mankamenty schodziły natomiast na dalszy plan. Pacjenci nie dość, że mieli spory problem z przystosowaniem się do jej użytkowania, odczuwali ciągły ucisk na dziąsła, a z racji jej słabej stabilizacji obawiali się jej wypadnięcia podczas kichania, jedzenia czy śmiechu. Nieobce im również były bóle głowy czy brzucha i problemy z wyraźną mową. Ponadto proteza tradycyjna zaburzała czucie smaku i stanowiła rozwiązanie znacznie mniej trwałe niż naturalne zęby – przeciętnie co 5 lat należało ją wymieniać. Największą jej wadą był natomiast fakt, że z czasem powodowała zanik kości, sprawiając tym samym, że twarz Pacjenta przedwcześnie uzyskiwała starczy wygląd. Współczesna protetyka na szczęście przyniosła idealną alternatywę wobec protez tradycyjnych – również protezy, ale trwałe, stabilne, idealnie odwzorowujące funkcje i estetykę naturalnych zębów. Proteza mocowana na implantach, bo o niej mowa, pozwala przywrócić piękny uśmiech w jeden dzień. To taki prawdziwy mercedes wśród współczesnych protez, przy czym proteza tradycyjna jest co najwyżej polonezem…

 

Proteza zębowa na implantach

Sztuczna szczęka na implantach mocowana jest na małych tytanowych śrubkach, które imitują naturalny korzeń zęba. Rozwiązanie to zapewnia protezie odpowiednią stabilizację, która eliminuje problemy z żuciem, gastryką, mową i podrażnieniami. Można z nią swobodnie mówić, śmiać się czy kichać, a także spożywać nawet najtwardsze pokarmy. Proteza mocowana na implantach nie posiada niewygodnej akrylowej części podniebnej, dzięki czemu nie zaburza czucia smaku i nie jest odczuwana jako obcy element w jamie ustnej. I przede wszystkim jest rozwiązaniem długowiecznym. Warto również dodać, że proteza na implantach może być ruchoma (tzw. proteza overdenture) bądź stała i nawet pozwala odzyskać nowe zęby w jeden dzień (tzw. proteza All on 4 bądź All on 6).

 

Piękny uśmiech w jeden dzień

Protezy stałe All on 4 (czyli „wszystko na czterech”) i All on 6 („wszystko na sześciu”) to doskonała alternatywa wobec standardowego leczenia protetycznego czy implantologicznego. Metody te zostały opracowane już pod koniec lat 90-tych przez portugalskiego doktora Paulo Malo, a od jakiegoś czasu są stosowane z bardzo dużymi sukcesami również w Polsce. All on 4  i All on 6 polegają na wszczepieniu odpowiednio 4 lub 6 implantów, na których następnie mocuje się protezę stałą. All on 6, czyli sześć implantów, stosuje się głównie w przypadku bezzębia w górnej szczęce. Kość w niej jest bowiem bardziej miękka, a większa ilość sztucznych korzeni zębowych gwarantuje większą stabilizację protezy. Proteza na implantach All on 4 i proteza All on 6 stanowią idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych Pacjentów, którym zależy na natychmiastowym efekcie leczenia, pozwalają bowiem przywrócić piękny uśmiech w jeden dzień. Co równie ważne, umożliwiają wszczepienie implantów nawet Pacjentom ze znacznymi ubytkami tkanki kostnej, dzięki czemu unikają oni kosztownego, bolesnego i długotrwałego zabiegu przeszczepu kości. Jak to jest możliwe? Otóż dwa z czterech bądź sześciu implantów umieszcza się pod kątem 30-45 stopni, co daje chirurgowi możliwość wyboru miejsca ich wszczepienia na takie, w którym kość jest najgrubsza i jakościowo najlepsza.

 

Proteza na implantach All on 4/ All on 6  – etapy leczenia

Zanim proteza zębowa na implantach All on 4/ All on 6 zostanie umieszczona w jamie ustnej Pacjenta, musi on poddać się wnikliwej diagnostyce i na jej podstawie uzyskać kwalifikację do zabiegu. Pierwszy etap leczenia polega zatem na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonaniu tomografii komputerowej, która pozwoli ocenić m. in. parametry kości, w której finalnie mają zostać osadzone implanty. Następnie pobierany jest wycisk uzębienia na podstawie którego przygotowana zostanie tymczasowa praca protetyczna. Kolejny krok to już sam zabieg, podczas którego wszczepia się 4 bądź 6 implanty i przytwierdza się do nich tymczasową protezę. Zabieg All on 4/ All on 6 przeprowadzany w Sobota House of Dentistry jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowaniu bezpłatnego znieczulenia komputerowego. Jest również niezwykle szybki – implantologowi wystarcza na ogół 30-60 min na wszczepienie sztucznego korzenia. W tym czasie, nasi wykwalifikowani technicy stomatologiczni dostosowują i wykańczają tymczasową protezę, która już w dniu zabiegu osadzana jest w jamie ustnej Pacjenta. Dzięki współpracy szeregu specjalistów, proteza na implantach All on 4/ All on 6 pozwala przywrócić naszym Pacjentom piękny uśmiech w jeden dzień. Po około 4-6 miesiącach od dnia pierwszej wizyty, gdy implant w pełni zintegruje się z kością, od Pacjenta pobierany jest wycisk uzębienia pod ostateczną pracę protetyczną, którą mocuje się już na trwałe do uprzednio wszczepionych i wygojonych implantów. Jeżeli i Tobie marzą się nowe zęby w jeden dzień, umów się do nas na konsultację wstępną.

Proteza na implantach wykonana dla naszego Pacjenta

Umów się na konsultację
Masz więcej pytań? Umów się na konsultację i porozmawiaj z lekarzem o protezach zębowych
UMÓW WIZYTĘ TERAZ