Korony pełnoceramiczne LAVA

Świat wraz z technologią idą naprzód, a z nimi wraz i my. Na ogół, z chęcią poddajemy się tym trendom, zważywszy na to, że większość zdobyczy współczesnej techniki znacznie ułatwia nam życie. Kalkulatory wyparły liczydła, samochody pojazdy konne, a ludzką pracę protetyczną – zęby z komputera. Zęby z komputera, mimo, że brzmią niewiarygodnie, stały się faktem. Fakt ten występuje pod postacią koron pełnoceramicznych LAVA i zrewolucjonizował gabinety stomatologiczne na całym świecie.

Nowa era stomatologii estetycznej i protetyki stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna i stomatologia estetyczna są jednymi z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii, pozwalającymi przy tym zaspokoić jedną z często bagatelizowanych potrzeb ludzkich – mianowicie potrzebę dotyczącą piękna, wyglądu. We współczesnej protetyce estetyka jest równie ważna co trwałość i użyteczność uzupełnienia. Przejawia się w dążeniu do perfekcji i idealnego odwzorowania naturalnego uzębienia, ażeby sztuczny twór, czyli proteza, nie różniła się niczym od prawdziwego zęba. I kiedy cały świat myślał, że korony porcelanowe na podbudowie metalowej stanowią najbardziej perfekcyjny rodzaj uzupełnienia protetycznego, pojawiły się one – korony pełnoceramiczne tworzone w systemie LAVA.

 

Korony cyfrowe LAVA

Korona zębowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, pozwalającego odbudować znacznie uszkodzony ząb, bądź w przypadku jego braku, uzupełnić lukę po nim. LAVA to natomiast oparty na technologii cyfrowej system CAD/CAM, a więc polegający na komputerowo wspomaganym projektowaniu (CAD) oraz komputerowo wspomaganym wytwarzaniu (CAM). Korony cyfrowe LAVA to nic innego jak pełnoceramiczne uzupełnienie protetycznego z podbudową z tlenku cyrkonu, do której zostały zastosowane wcześniej wypalone bloczki z cyrkonii. Ten niezwykle innowacyjny system pozwala na wykonanie niezwykle estetycznych koron,  które nie różnią się wyglądem od naturalnych zębów, a przy tym są biozgodne, bardzo wytrzymałe i posiadają bardzo wysoki stopień szczelności brzeżnej.

 

Kilka słów o cyrkonie

Zanim przejdziemy do opisu koron pełnoceramicznych LAVA, warto jest poświęcić chwilę cyrkonowi, bowiem to z niego tworzona jest podbudowa, a co za tym idzie jego właściwości bezpośrednio wpływają na jakość korony. Cyrkon to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, który z racji wyglądu i właściwości, jest bardzo często porównywany do diamentu. Cyrkon, w odpowiednich procesach chemicznych przekształcany jest w fazę krystaliczną i wówczas staje się tlenkiem, a więc ceramiką. Tlenek cyrkonu jest wolny od metalu i posiada wysoki poziom zgodności biologicznej, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do produkcji endoprotez stawu biodrowego, implantów zębowych czy właśnie koron.  Jakie są zatem właściwości koron pełnoceramicznych LAVA?

 

Korony pełnoceramiczne LAVA – zalety

Korony pełnoceramiczne LAVA stanowią najbardziej doskonałą imitację naturalnego szkliwa zębów. Są przezierne i odbijają światło w ten sam sposób co naturalne zęby, a dzięki szerokiej palecie kolorów podbudowy i porcelany do licowania, umożliwiają wierne odtworzenie naturalnego uzębienia Pacjenta. Korony pełnoceramiczne LAVA cenione są również za swoją biokompatybilność z organizmem ludzkim. Oznacza to, że nie wywołują alergii, nie podrażniają tkanek i nie powodują ich stanów zapalnych. Charakteryzują się ponadto niskim przewodzeniem ciepła, są bardzo odporne na działanie substancji kwaśnych w jamie ustnej i nie zaburzają jakości obrazu uzyskanego np. w rezonansie magnetycznym czy innych nowoczesnych metodach obrazowania. Korony pełnoceramiczne LAVA, stworzone na podbudowie cyrkonowej są odporne na ścieranie, urazy mechaniczne i niezwykle trwałe – badania wykazały, że ich wytrzymałość jest nawet trzykrotnie wyższa od sił występujących w jamie ustnej podczas żucia. Warto dodać, że korony cyfrowe LAVA w odcinku przydziąsłowym posiadają wypukłość, która chroni dziąsło przed urazami mechanicznymi. W przypadku naturalnych zębów owa wypukłość występuje naturalnie, jednakże zanika na ogół po trzydziestym roku życia. Korony pełnoceramiczne LAVA charakteryzują się także wyjątkową dokładnością wykonania (nawet do 0,1 mm), przez co są uzupełnieniem niezwykle szczelnym.

 

Jak powstają korony cyfrowe LAVA?

Zanim korony pełnoceramiczne LAVA powstaną, stomatolog podczas konsultacji wstępnej dokładnie bada stan jamy ustnej Pacjenta i stwierdza zasadność założenia tego rodzaju uzupełnienia protetycznego na zęby. Następnie, wspólnie ustalają plan leczenia. Pierwszy zabieg polega na pobraniu wirtualnego wycisku pod koronę. Jak to wygląda w praktyce? Stomatolog wprowadza do jamy ustnej Pacjenta skaner z kamerą, która wykonuje zdjęcia zębów sąsiadujących z przyszłą koroną cyfrową oraz zębów położonych tuż nad nimi w przeciwstawnym łuku zębowym. Po 2-3 minutach skanowania powstaje trójwymiarowy obraz zgryzu. Następnie, w specjalnym programie komputerowym stomatolog uzupełnia takie dane jak kąt wprowadzenia korony, obrys korony czy ustawienie względem innych zębów. Na podstawie powyższych informacji komputer projektuje trójwymiarowy kształt uzupełnienia protetycznego. Lekarz może oczywiście dopracować projekt, przy czym czyni to pod czujnym „okiem” komputera, który informuje o ewentualnych błędach i koryguje je. W ten sposób stworzony projekt umieszcza się w obrębie wirtualnego bloczka i wysyła do frezarki numerycznej. Ta, w ciągu kilku minut z umieszczonego wcześniej w maszynie bloczka cyrkonowego wycina i poleruje zaprojektowaną koronę. Na samym końcu, stomatolog osadza koronę cyfrową LAVA w szczęce Pacjenta. Może przytwierdzić ją za pomocą specjalnego cementu do odpowiednio przygotowanego zęba stałego bądź za pomocą specjalnego łącznika zamocować na wszczepionym wcześniej implancie.

 

Korony cyfrowe LAVA czy korony metalowo-porcelanowe?

Co zatem wybrać – korony pełnoceramiczne LAVA czy może znane nam wszystkim korony porcelanowe na podbudowie metalowej? Korony metalowo-porcelanowe bez wątpienia traktowane są jako standard w wielu gabinetach stomatologicznych. Posiadają sprawdzoną, dużą odporność mechaniczną i dobrze poznaną przez lata praktyki technikę postępowania. Niestety, o czym rzadko się mówi, nie do końca mogą spełniać estetyczne oczekiwania pacjentów. Wynika to z faktu, że podbudowa zrobiona jest z metalu, a ten jest nieprzezierny i odbija światło w zupełnie inny sposób niż naturalny ząb człowieka. W efekcie korona metalowo-porcelanowa może wyglądać matowo i sztucznie. Warto również dodać, że ten rodzaj uzupełnienia protetycznego posiada mniejszą grubość licówki porcelanowej w okolicach przyszyjkowych przez co istnieje ryzyko, że ciemny kolor metalu będzie przeświecać przez brzeg dziąsła. W wyniku tego naturalnie występujące różowe dziąsło będzie sprawiać wrażenie szarego. Problemów tych unikamy w przypadku korony cyfrowej LAVA, która zbudowana jest z naturalnych materiałów idealnie odwzorowujących prawdziwe zęby.

 

Protetyka – cyfrowa czy tradycyjna?

Decydując się na korony pełnoceramiczne LAVA bądź korony porcelanowe na podbudowie metalowej, warto jest również wziąć pod uwagę technikę, w której zostały stworzone. W przypadku tych drugich, jednym z etapów było stworzenie w laboratorium protetycznym odlewu gipsowego, na podstawie którego modelowało się koronę z metalu. Proces tworzenia korony był zatem czasochłonny i angażował duży zespół ludzi. A co za tym idzie, na każdym etapie pracy możliwy był błąd ludzki – chociażby dodanie za ciepłej wody do odlewu gipsowego by ten stał się mniej dokładny. Warto również przypomnieć, że gips ma to do siebie, że podczas wysychania kurczy się, a co za tym idzie uzupełnienie stworzone na podstawie gipsowego odlewu nigdy nie będzie idealnie dopasowane. Cyfrowe projektowanie, z jakim mamy do czynienia w przypadku tworzenia koron pełnoceramicznych LAVA  pomija etap tworzenia gipsowego odlewu, tym samym znacznie przyspieszając cały proces i eliminując konieczność założenia pacjentowi protetycznego uzupełnienia tymczasowego. Projektowanie cyfrowe pozwala zatem zaoszczędzić dużo czasu, z niezwykłą dokładnością dopasować koronę pełnoceramiczną LAVA i wyraźnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego na którymś z etapów tworzenia uzupełnienia.

Przykładowe korony cyfrowe LAVA wykonane dla naszych Pacjentów

Umów się na konsultację
Masz więcej pytań? Umów się na konsultację i porozmawiaj z lekarzem
UMÓW WIZYTĘ TERAZ
[/vc_row]

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lekarze specjalizujący się w koronach cyfrowych lava: