Nasze zęby skrywają w sobie fascynujący system wielu różnorodnych warstw i tkanek, tworzących sieć misternych połączeń. Szkliwo, czyli zewnętrzna struktura zdrowego zęba, stanowi naturalną barierę ochronną dla znajdujących się wewnątrz nerwów oraz naczyń krwionośnych. W stomatologii określamy je jako miazga zębowa. Bywają sytuacje, w których na skutek zmian chorobowych lub uszkodzeń zęba do jego środka dostają się drobnoustroje. Ich namnażanie się może spowodować stan zapalny miazgi. Postępująca i niewyleczona w porę infekcja powoduje często obumarcie miazgi, a w kolejnym etapie stan ropny. Dla człowieka najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem jest wtedy silny ból. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi endodoncja. Najczęstszym zabiegiem tego typu jest leczenie kanałowe.

 

Wielu ludzi obawia się tego typu zabiegów, pamiętając jeszcze dawne czasy i przestarzałe metody leczenia takich przypadków. Na szczęście w dzisiejszych czasach leczenie kanałowe stało się standardowym, łatwym do przeprowadzenia i bezbolesnym zabiegiem. Jest to możliwe głównie dzięki współczesnym metodom i wspierającym je nowoczesnym technologiom. W naszej klinice dysponujemy m.in. najnowocześniejszym sprzętem optycznym – mikroskopem stomatologicznym, dzięki któremu lekarze z łatwością mogą określić kształt kanału oraz znaleźć anatomiczne przeszkody, a potem dokładnie oczyścić i wypłukać środkami bakteriobójczymi nawet bardzo kręte i wąskie miejsca. Dokładnie oczyszczone kanały wypełnia się specjalistycznym materiałem, a następnie szczelnie zamyka się korzeń, chroniąc go przed dostępem bakterii.

 

W klinice Sobota House of Dentistry zabiegi odbywają się w bardzo sterylnych warunkach. Podczas procedur endodoncji korzystamy z koferdamu – specjalnej osłony chroniącej ząb przed dostawaniem się bakterii. Gwarantuje to pełną ochronę odsłoniętych kanałów zębowych, a także znacznie skraca czas wykonania zabiegu.
Zabiegi endodontyczne przeprowadzają nasi doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści. Jesteśmy członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Tym samym gwarantujemy, że nasze leczenie będzie bezpieczne, komfortowe i bardzo skuteczne.

 

Zabiegi endodontyczne wykonywane w naszym gabinecie:

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem:

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosowane jest w przypadku zapalenia miazgi zęba. Polega ono na  precyzyjnym usunięciu zakażonych tkanek w kanałach zębowych oraz oczyszczeniu ich. Jest to metoda pozwalająca całkowicie wyleczyć chory ząb, tym samym ratując go przed usunięciem. Leczenie endodontyczne jest całkowicie bezbolesne, bardzo skuteczne i niezwykle szybkie – wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się problemu.
Więcej

 

Powtórne leczenie kanałowe:

Powtórne leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku wystąpienia bólu zęba już wcześniej leczonego endodontycznie. Przyczyny bólu mogą być różne, aby móc je dobrze zdiagnozować należy dokładnie wyczyścić kanały ze starego materiału wypełniającego. Zabieg ten wykonujemy przy użyciu specjalistycznego mikroskopu. Powtórne leczenie kanałowe umożliwia skutecznie usunąć ból i przywrócić dawne funkcje zęba.
Więcej

 

Usuwanie złamanych narzędzi:

Do leczenia endodontycznego używa się niezwykle cienkich narzędzi, które niekiedy mogą złamać się i utknąć w kanale zębowym. Taka sytuacja oczywiście nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak bakterie bytujące wokół odłamków narzędzia mogą z czasem spowodować zapalenie kości wywołując tym samym dolegliwości bólowe. Aby tego uniknąć, należy zlokalizować i usunąć złamane fragmenty narzędzia, a następnie kontynuować leczenie kanałowe zęba.
Więcej