Każdy z nas potrzebuje spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Prawdziwe szczęście daje nam przebywanie w zdrowych i harmonijnych warunkach. Dokładnie tego samego potrzebują nasze zęby. Możesz o nie dbać każdego dnia, kilka razy dziennie czyścić je i pielęgnować, ale gdy w swojej szczęce masz notoryczne napięcie i dysharmonię – te wszystkie starania mogą okazywać się bezskuteczne.

Niewielu stomatologów w Polsce traktuje ten temat poważnie. Niekiedy leczą skutki, zamiast dokładniej przyjrzeć się ich przyczynom. My wybraliśmy inną drogę. Jedną z misji Sobota House of Dentistry jest profilaktyka i leczenie w zakresie choroby okluzyjnej. Dzięki prostym i skutecznym metodom pomagamy chronić Twoje zęby przed nadmiernym ścieraniem się i kruszeniem. Pracując u źródła potencjalnych problemów, dajemy Ci lepszy komfort życia… i żucia.

Czym jest bruksizm czyli choroba okluzyjna?

Jest to nasilająca się z wiekiem dysfunkcja układu skroniowo-żuchwowego związana z nienaturalnym napięciem mięśni i nieprawidłowym kontaktem górnych i dolnych zębów. Mówiąc bardziej po ludzku: Twoja szczęka jest osadzona na zawiasach. Jeżeli nie pracują one prawidłowo: są rozregulowane, niesymetryczne i działają w niepełnym zakresie – z czasem cała „konstrukcja” na tym cierpi.
Nieprawidłowa okluzja może doprowadzić do dysfunkcji narządu żucia i nadmiernego zużywania się Twoich zębów. Jest wiele sposobów, by zapobiegać i leczyć to schorzenie – najpierw jednak trzeba być świadomym, że takie zagrożenie istnieje. Może w tym pomóc prosty test, który Ci teraz proponujemy.

Sprawdź czy cierpisz na bruksizm (chorobą okluzyjną)

Odpowiedz sobie na 7 prostych pytań.

  1. Czy Twoje zęby ścierają się?
  2. Czy miewasz bóle głowy lub karku?
  3. Czy czujesz dyskomfort w żuchwie podczas ruszania szczęką lub żucia?
  4. Czy słyszysz trzaski podczas energicznego ruszania szczęką?
  5. Czy budzisz się z obolałymi mięśniami szczęk lub twarzy?
  6. Czy zgrzytasz zębami w dzień lub w nocy?
  7. Czy odruchowo zaciskasz szczęki w chwilach napięcia?

Jeżeli na któreś z powyższych pytań padła odpowiedź twierdząca, jest to wystarczający powód, żeby umówić się na wizytę w naszej klinice. Nie znaczy to oczywiście, że masz chorobę okluzyjną. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że im szybciej zainteresujesz się tym zagadnieniem i podejmiesz właściwe kroki, by zająć się profilaktyką choroby okluzyjnej, tym więcej zyska na tym Twoje zdrowie.

Jak leczymy bruksizm w naszej klinice SOBOTA House of Dentistry?

W Sobota House of Dentistry diagnostyka i leczenie choroby okluzyjnej prowadzone są bardzo skutecznymi metodami opracowanymi przez Dawson Academy. Dokładnie rozpoznajemy schorzenie lub predyspozycje do niego i wprowadzamy odpowiednie sposoby leczenia. Większość metod stosowanych w naszej klinice polega na wyrównaniu i zoptymalizowaniu kontaktu między szczęką górną i dolną oraz na prawidłowym ustawieniu stawu skroniowo-żuchwowego. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy ekwilibracja – prosty i bezpieczny zabieg polegający na wybiórczym korygowaniu szkliwa zębów biorących udział w tzw. przedwczesnym kontakcie. W ten sposób wyrównujemy zgryz i ułatwiamy szczęce harmonijne ruchy. Kolejnym krokiem może być odbudowa startych zębów i rekonstrukcja istniejących wypełnień. W niektórych przypadkach zalecamy również leczenie ortodontyczne. Są sytuacje, w których zwracają się do nas pacjenci z zaawansowaną chorobą okluzyjną. Proponujemy im wtedy zabiegi chirurgiczne i operacje ortognatyczne wykonywane przez naszych specjalistów.

Nasza klinika przykłada dużą wagę do profilaktyki choroby okluzyjnej. Dlatego każdy z naszych pacjentów może być pewien, że przyjrzymy się jego szczęce również pod tym kątem. Gdy dostrzeżemy coś niepokojącego, poinformujemy go o tym i doradzimy, jak pomóc.

Umów się na konsultację
Masz więcej pytań? Umów się na konsultację i porozmawiaj z lekarzem
UMÓW WIZYTĘ TERAZ