Jak uchronić swoje dziecko przed próchnicą? Co można zrobić by oszczędzić mu stresu przed wizytami u dentysty i sprawić, żeby stały się one przyjemnym rytuałem?

Pierwszy kontakt z lekarzem-dentystą powinien odbyć się po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. U dziecka należy od małego budować nawyk regularnych wizyt kontrolnych, a nie zgłaszania się do gabinetu dentystycznego jedynie z bólem. Wtedy może być już za późno na odratowanie zęba, a fotel dentystyczny będzie kojarzony z negatywnymi wspomnieniami.

Profilaktykę przeciwpróchnicową można wdrożyć od najmłodszych lat. Trzeba pamiętać, że główną przyczyną próchnicy jest cukier, a co za tym idzie także słodkie napoje, w tym soki i herbaty. Węglowodany (inaczej cukry) zawarte są też w pieczywie czy owocach. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ich z diety, dlatego tak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów, co najmniej 2 razy dziennie. Rodzice nie powinni lekceważyć zębów mlecznych, ponieważ próchnica może przenieść się z nich na pojawiające się później zęby stałe. Najlepiej oswajać malucha ze szczoteczką do zębów jak najwcześniej, od około 1 roku życia. Najpierw będzie ona traktowana jak zabawka, ale dziecko powinno być uczone, że służy do mycia ząbków. Przyjmuje się, że dzieci powinny szczotkować zęby pod kontrolą dorosłych aż do uzyskania sprawności manualnej (około 5-6 rok życia), ale są również opinie, że nadzór powinien być prowadzony nawet do 11 roku życia.

Jeżeli chodzi o pasty do zębów najnowsze badania sugerują, że już u dzieci po 1 roku życia można stosować pasty z fluorem, ponieważ wyższe stężenie tego pierwiastka gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby i chroni przed próchnicą. Ważne jest wtedy, żeby ilość nakładanej pasty była bardzo mała (u dzieci, które nie potrafią płukać, ilość ta nie powinna być większa niż wielkość paznokcia najmniejszego paluszka dziecka­). Trzeba uważać, aby pasta nie została połknięta, dlatego najlepiej wsmarować ją we włosie szczoteczki. W tym wypadku również przydatny jest nadzór rodzica podczas mycia zębów. Ponadto po szczotkowaniu można zetrzeć resztki pasty wilgotnym gazikiem.

Jednak samo dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarcza. Potrzebna jest profesjonalna profilaktyka przeciwpróchnicowa w gabinecie dentystycznym. Jednym z takich zabiegów profilaktycznych jest fluoryzacja. Polega ona na aplikacji dodatkowych dawek fluoru w różnych postaciach. W zależności od przypadku lekarz podejmuje decyzję jaki sposób jest najlepszy u danego pacjenta. Głównym wskazaniem do fluoryzacji jest zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych, ale stosuje się ją również w innych przypadkach:
• remineralizacja szkliwa,
• zapobieganie próchnicy wtórnej przy leczeniu ortodontycznym,
• zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień i uzupełnień protetycznych,
• leczenie nadwrażliwości zębów.

Więcej informacji o pozytywnym wpływie fluoru na nasze zęby znajdą Państwo: https://sobotadent.pl/zapobiegac-lepiej-niz-leczyc-fluor/

Innym profesjonalnym sposobem zapobiegania próchnicy jest lakowahttp://sobotadent.pl/zapobiegac-lepiej-niz-leczyc-fluor/nie zębów. Jest to zabieg polegający na uszczelnianiu bruzd zębów stałych, a czasem również mlecznych. Najczęściej stosowany w zębach trzonowych, a także przedtrzonowych. Zdarza się, że lakowane są także otwory ślepe w drugich, górnych zębach siecznych. Najlepiej uszczelniać zęby, które dopiero się wyrznęły. Nie są one wtedy jeszcze objęte próchnicą, a zalakowanie jednego nowego zęba jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym. Przeprowadza się go za pomocą preparatu zwanego „lakiem szczelinowym”, który zabezpiecza powierzchnię zęba, dzięki czemu będzie ona łatwa do pielęgnacji i niedostępna dla bakterii.

Dobrze prowadzona profilaktyka od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na stan uzębienia zębów mlecznych, ale także stałych. Dbając od początku o naukę higieny jamy ustnej, adaptację dziecka do wizyt u lekarza-dentysty oraz profesjonalną profilaktykę (fluoryzacja, lakowanie) w gabinecie dentystycznym rodzice są w stanie uchronić dzieci przed próchnicą wieku dziecięcego, a dzięki nawykom codziennego dbania o higienę jamy ustnej i regularnych wizyt u lekarza-dentysty, także w ich dorosłym życiu.